Pojďme se chvíli vzdělávat

Každému z Vás zcela jistě někdy přišel balíček obalený stretch fólií, jinak též nazývanou průtažná, fixační, či „strečka“. Napadlo Vás ale někdy, jak tento balicí produkt vznikl a kdo ho vymyslel? 
Nemusíme pátrat hluboko v historii, jelikož stretch fólie taková, jakou ji známe, existuje na trhu asi 30 let. Počátky jejího vzniku však sahají o něco dále a samozřejmě tak jako u většiny objevů, stojí za jejím vznikem v podstatě náhoda. 

Na konci 19. století německý chemik Hans von Pechmann prováděl experimenty ve své laboratoři. Poté, co ráno přišel do laboratoře, v jedné z trubek našel podivné zbytky, které vzhledem připomínaly vosk. A tak čistě náhodou vynalezl polyethylen.V té době však pro tento materiál nebylo využití a tak byly všechny dokumenty bezpečně uloženy do archivu.

V roce 1933 dva vědci, Reginald Gibson a Eric Fawcett, experimentovali s plynem pod vysokým tlakem a na dně zkumavky zůstala vosková substance. Na straně vynálezců ale tentokrát byly rozsáhlé kontakty a spousta peněz, po 2 letech tak začala průmyslová výroba polyetylenu.

O další půlstoletí později začala historie průtažné folie. Na počátku 70. let minulého století upozornila velká a vlivná americká přepravní společnost na četné stížnosti od svých zákazníků. V kanceláři dopravce si klienti stěžovali na chybějící balíky. Společnost tedy zkontaktovala společnost Polymers Enterperises s požadavkem, aby vytvořili nějaký nový,  převratný obal. Základní požadavky byly: maximální průhlednost, pevnost v tahu a dobré  kontrakce baleného zboží.

Tak byla vynalezena stretch fólie, jejíž základ vytvořil vynález polyethylenu v 30. letech. První testy nového obalu svědčily o úspěchu: zákazníci obdrželi své zásilky neporušené a bezpečně zabalené.
Vykradení zásilky nyní bylo nemožné, protože by bylo třeba poškodit obal, což by bylo vidět.

V současné době existuje stretch fólie nejenom v průhledné variantě, ale i v černé a různých barevných provedeních. Na našem e-shopu si můžete vybrat modrou nebo bílou variantu.
Taktéž nabízíme stretch fólie rozmanitých rozměrů.

Víte, že spoustu prodejců neuvádí čistou váhu fólie, ale váhu fólie a papírové dutinky dohromady, kdy udávají váhu například 1,9 kg a dutinka může vážit až 680 g? Přitom 200gramová dutinka unese až 3 kg fólie. 
Proč zbytečně platit za papír? U nás se Vám to nestane! Vždy uvádíme váhu stretch fólie a dutinky zvlášť!
Taktéž Vám nabízíme různé druhy odvíječů včetně námi patentovaného Reel Off Set, který je vhodný na klasickou stretch fólii. Na malou stretch fólii „granát“ si u nás můžete pořídit odvinovač vyrobený speciálně na ni.

 

 

 PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK                                                                                                                                                                                                                          NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK